تبلیغات
مطالب اینترنتی - فیلم من درباره‌ی امید به آینده است

فیلم من درباره‌ی امید به آینده است

نویسنده : نویسنده پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:54 ب.ظ  •   مفیدستان:

«روسودان گلوریدزه» كارگردان فیلم «خانه‌ی دیگران»، درباره‌ی فیلم تازه‌اش می‌گوید:


فیلم من درباره‌ی امید به آینده است


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – ترجمه‌ی سارا منصوری:
پایان یک جنگ پایان اتفاق‌های تلخ و مصیبت‌بار آن نیست. بازماندگان جنگ که شهر و دیارشان را ترک کرده‌اند باید بتوانند روی پای خود بایستند و یک زندگی تازه را شروع کنند. باید کشورشان را دوباره بازسازی کنند و این اتفاق‌ها زمان زیادی طول می‌کشد.

«روسودان گلوریدزه» نویسنده و كارگردان ۴۴ساله‌ی گرجستانی نخستین فیلم خود را با نام «خانه‌ی دیگران» بر همین اساس ساخته است. او داستان مردمی را روایت می‌كند كه قرار است در خانه‌هایی كه متعلق به خودشان نیست ساكن شوند و زندگی دوباره‌ای را شروع كنند.

این فیلم گرجستانی پیش از این پنج جایزه‌ی بین‌المللی از جمله جایزه‌ی جشنواره‌ی جهانی كارلووی‌واری جمهوری چك و جایزه‌ی جشنواره‌ی جهانی اوراسیای قزاقستان را در كارنامه دارد. حالا هم این فیلم دراماتیك در جشنواره‌ی فیلم فجر و در بخش «جلوه‌گاه شرق» (پانورامای فیلم‌های کشورهای آسیایی و اسلامی) حضور دارد.

***

  • از داستان فیلم شروع کنیم. چرا به سراغ دو خانواده‌ی جنگ‌زده رفتید؟

داستان فیلم در دهه‌ی۹۰ میلادی و پس از پایان جنگ‌های داخلی در شهر «پوزیا» می‌گذرد. دو خانواده که از جبهه‌ی پیروز میدان هستند، به دهکده‌ای متروکه می‌روند تا در خانه‌های خالی شکست‌خوردگان ساکن شوند. اما شروع دوباره و ساختن یک زندگی، چندان کار آسانی نیست. جراحات جنگ و خشم ناشی از آن، مانع از آن می‌شود که این دو خانواده طعم آرامش را ببینند.

خانه‌ی دیگران، فیلمی درباره‌ی ممکن‌ها و غیرممکن‌هاست. این فیلم به قدرت تصمیم‌گیری افراد می‌پردازد. تصمیماتی که مسیر زندگی را انتخاب می‌کند. به‌نظر من دوران پس از جنگ به‌اندازه‌ی خود دوران جنگ مشکل و دشوار است. در جنگ آدم‌ها نگران افتادن بمب‌‌ها روی سرشان هستند و در دوران پس از جنگ، نگران ساختن یک زندگی جدید. گذر از این دوره به مراتب سخت‌تر از تحمل خود جنگ است.

  • منتقدان، فیلم شما را اثری درباره‌ی‌ قدرت زنان در دنیایی با قوانین مردان می‌دانند. با این نظر موافقید؟

پس از پایان تمام جنگ‌ها و در غیبت مردان، این زن‌ها هستند که بار مسئولیت خانواده را به دوش می‌کشند. در فیلم من هم همین‌طور است. اما این موضوع اصلی فیلم من نیست. من درباره‌ی آدم‌هایی حرف می‌زنم که با جنگ مخالف‌اند. جنگ آن‌ها را به خانه‌ی مغلوب‌شدگان کشانده و از آن‌ها خواسته تا در خانه‌ی دیگران ساکن شوند. واكنش این آدم‌‌ها با این بحران، موضوع فیلم است نه نمایش قدرت زنان در جهانی مردانه.

  • تصویری که از شهر جنگ‌زده در فیلم نشان می‌دهید بسیار واقع‌گراست. انتخاب لوکشین فیلم زمان زیادی از شما گرفت؟

اول باید بگویم خوشحالم كه این را می‌گویید. نزدیک به یک سال درباره‌ی نماها و مکان‌های فیلم‌برداری تحقیق کردم. از شهر کنونی پازیا، عکس‌های زیادی گرفتم چون می‌خواستم بدانم که زندگی در زمان حال این شهر چگونه است. برایم خیلی اهمیت داشت تصویری که از شهر جنگ‌زده به تماشاگر نشان می‌دهم بر مبنای واقعیت باشد و نه خیال‌پردازی.

من خیلی خوش‌شانس بودم، چون گروه ما توانست دهکده‌ای را در گرجستان پیدا کند که واقعاً متروکه بود. یعنی در ۲۰سال گذشته سکنه‌ای نداشته است. ساکنان پیشین این دهکده یونانی‌ها بودند. آن‌ها پس از فروپاشی شوروی و تقسیم این کشور، با هم به کشورشان کوچ کرده بودند. وقتی این مکان را دیدم برایم مثل یک صحنه‌ی آماده بود. به طراح صحنه‌ام گفتم ما به ساختن لوکشین نیازی نداریم. این‌جا همه‌چیز هست. وقتی در یکی از خانه‌ها را باز کردم، بعضی از لوازم منزل همان‌جور دست‌نخورده سر جایشان بود. دیوارها گرد و خاک گرفته بودند. سعی کردیم این حس و فضا را همان‌گونه که بود نگه داریم. این خیلی مهم است که در نگاه اول چه می‌بینید وقتی كه برای اولین‌بار وارد خانه‌ای غریبه می‌شوید. این لحظه، سرشار از احساساتی ناگفتنی است.

  • فیلم شما در چند کشور فیلم‌برداری شده و از بازیگرانی با ملیت‌ها‌ی مختلف هم استفاده کرده‌اید. از ابتدا می‌خواستید فیلمی چند ملیتی بسازید؟

خب باید توضیح دهم که خانواده‌های قدیمی پوزیا، خانواده‌هایی مخلوط از ملیت‌های مختلف بودند؛ مثلاً ترکیبی از روسی و گرجستانی و ارمنی. در مورد فیلم خانه‌ی دیگران، الویت اولم استفاده از بازیگران روسی بود. اما کم‌کم که پیش رفتیم، خیلی اتفاقی و نه با برنامه‌ریزی قبلی، بازیگرانی به گروهم اضافه شدند که از ملیت‌های مختلف بودند و نکته‌ی قابل توجه‌اش این بود که این بازیگران، همگی‌شان تجربه‌ی مشترکی با موضوع فیلم داشتند؛ یعنی جنگ، آوارگی و شروع دوباره را تجربه کرده بودند. مثلاً یکی از بازیگرانم که اهل بوسنی و هرزگوین است برای سه‌بار خانه‌اش را در جنگ از دست داده بود. برای همین تمام بازیگران فیلمم می‌دانستند که دغدغه‌ی فیلم چیست و خیلی خوب آن را به تصویر کشیدند. اصلاً نیازی نبود من توصیه‌ای برای بازی به آن‌ها کنم، چون خودشان این درد را کشیده بودند.

  • خانه‌ی‌ دیگران را فیلمی ضدجنگ می‌دانید یا فیلمی درباره‌ی امید و آینده؟

به اعتقاد من زبان هنر از زبان سیاست بسیار مؤثرتر است. جنگ اتفاقی است که پیامدهایش از خودش دردناک‌تر است. این مهم است که بعد از جنگ، مردم درباره‌ی آن و سختی‌ها و مشکلاتی که داشته‌اند حرف بزنند. من هم در این فیلم همین را می‌خواستم. می‌خواستم مردم جنگ‌زده را تشویق کنم که درباره‌ی آن‌چه بر آن‌ها گذشته حرف بزنند تا زخم‌هایشان زودتر التیام یابد.

در طول جنگ فقط از شهر پزویا ۳۰۰هزار نفر در یك شب خانه‌هایشان را ترک کردند و به شهرهای دیگر مهاجرت کردند. در طول ۲۵سال گذشته، تمام این خانواده‌ها همیشه در آرزوی بازگشت به خانه و شهرشان بودند. آن‌ها حتی کلید در خانه‌هاشان را دور نینداختند، به امید روزی که به خانه برگردند. پس بگذارید بگویم این فیلم درباره‌ی امید به آینده است.

  • موضوع فیلم بعدی‌تان چیست؟ باز هم به سراغ داستانی از جنگ خواهید رفت؟

هنوز نوشتن فیلم‌نامه‌ی بعدی را شروع نکرده‌ام. اما در آینده‌ی نزدیک حتماً این کار را می‌کنم. فیلم بعدی‌ام به بزرگی خانه‌ی دیگران نیست. درامی درباره‌ی سه نفر است که در یک مکان اتفاق می‌افتد. فیلمی جمع و جور و با بودجه‌‌ای کم خواهد بود که امیدوارم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

دوچرخه

«خانه‌ی دیگران»لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

دانلود رایگان فیلم و سریال با لینک مستقیمدانلود فیلم کی داده کی گرفته با لینک مستقیم دانلود رایگان فیلم ایرانی کی داده کی کاروفناوری کَلاله با کلیک بر روی بنر زیر به عضویت کانال تلگرام کار و فناوری کلاله درآیید و به فضایی الف درباره‌ی فیلم رستاخیزچرا فیلم‌ساز در نزدیک‌شدن به یک اسطوره‌ی تاریخی به‌شدت حساس و ظریف و قدسی، یعنی دانلود فیلم با لینک مستقیمدانلود فیلم دانلود سریال دانلود فیلم با لینک مستقیم دانلود فیلم خارجی دانلود اِنــــشــــآی مَــــن دَربـــــآرِه ی شَــــهــــیــــد درود ^ ـ ^ من امروز می خوام یه انشام که فک کنم واسه یا سال پیش هست و درباره ی شهید و عصر ایران وزارت کشور مناظره زنده پخش می شود واکنش چمران به رد صلاحیت‌ اعضای فعلی شورای شهرفان وسرگرمیمتن آهنگ جدید مرتضی سرمدی بنام تو خوبی تو خوبی من چه آرومم کنار تو عزیزم تو خوبی من حلقه گم شده ی راز رازی که در فیلم راز نامه ای از طرف مهدی خردمند به شما دوست عزیز، من هنوز شما را ندیده ام و شما نیز احتمالاً فیلم و عکس پروفسور میرزایی ، سوی ماتو ، اجرا ها لطفا جدیدترین تصاویر و نیز اگر ممکنه فیلم هایی از پروفسور ابراهیم میرزایی به میل من پرتال جامع واکنش اخبار سیاسی ، فرهنگی ، گردشگری تبدیل شدن واقعی زن جوان به پیرزنی زشت عکس ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در کردستان عراق فیلم من درباره‌ی امید به آینده است فیلم من درباره‌ی امید به آینده من نیست من درباره‌ی آدم امید به آینده است موضوع فیلم فیلم من درباره‌ی امید به آینده است فیلم من درباره‌ی امید به آینده خودکار است و در انتخاب فیلم من درباره‌ی امید به همشهری آنلاین فیلم من درباره‌ی امید به آینده است صاحب‌خبر فیلممندرباره فیلم من درباره‌ی امید به آینده در فیلم من هم همین‌طور است درباره‌ی امید به آینده است فیلم من درباره‌ی امید به آینده است فیلم من درباره‌ی امید به آینده است فیلم من درباره‌ی امید به آینده است فیلم من درباره‌ی امید به آینده است باران کوثری در کوچه بی‌نام عکس باران کوثری در کوچه بی‌نام عکس باران کوثری در کوچه بی‌نام عکس بیست نقل‌قول الهام‌بخش از فیلم‌ها که بیست نقل‌قول الهام‌بخش از فیلم‌ها که بیست نقل‌قول الهام‌بخش از فیلم‌ها که فیلم من درباره‌ی امید به آینده است هرلحظه، فیلم من درباره‌ی امید به آینده است اخباراجتماعیفیلم فیلم من درباره‌ی امید به پس بگذارید بگویم این فیلم درباره‌ی امید به آینده است موضوع فیلم من درباره‌ی امید به آینده است مفیدستان فیلم من درباره‌ی امید به پس بگذارید بگویم این فیلم درباره‌ی امید به آینده است موضوع همشهری آنلایننسخه چاپیفیلم من درباره‌ی امید به آینده است فیلم من درباره‌ی امید به آینده من نیست من درباره‌ی آدم امید به آینده است موضوع فیلم فیلم من درباره ی امید به آینده است پایان یک جنگ پایان اتفاق فیلمدربارهامیداست فیلم من درباره ی امید به آینده است فیلم من درباره ی امید به آینده است فیلم من درباره فیلم من درباره‌ی امید به آینده است پرتال جامع تایا فیلممنامیدبهآیندهاست خانه فیلم من درباره‌ی امید به این فیلم درباره‌ی امید به آینده است موضوع فیلم بعدی‌تان فیلم من درباره‌ی امید به آینده است فیلم من درباره‌ی امید به آینده فیلم من درباره‌ی امید به آینده است همشهری آنلاین فیلممنامیدبهآیندهاست اخبار مهم روز سیاست اقتصاد ورزش فرهنگ فناوری عکس فیلم روزنامه

مطلب فیلم من درباره‌ی امید به آینده است در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :فیلم من درباره‌ی امید به آینده است
http://mofidestan.ir/%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-%d9%85%d9%86-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%d8%a7%d9%85%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a2%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa/

آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر